Schodek agrárního zahraničního obchodu se v prvním čtvrtletí zlepšil

Schodek agrárního zahraničního obchodu se za letošní první čtvrtletí snížil o 36,9 procenta na 6,9 miliardy Kč. Dnes to na webu uvedlo Ministerstvo zemědělství. Vývoz se meziročně zvýšil o 2,8 procenta na 55,1 miliardy Kč, dovoz klesl o čtyři procenta na 62 miliard korun.

„Zlepšila se zejména záporná bilance agrárního zahraničního obchodu se zeměmi EU, a to z 5,7 miliardy Kč na 2,5 miliardy Kč, zatímco záporná bilance obchodu se třetími zeměmi (včetně Spojeného království) se zlepšila mírněji z 5,1 miliardy Kč na 4,3 miliardy Kč,“ napsalo ministerstvo.

Největší zlepšení bylo u vepřového masa, ječmene, kukuřice, řepkového a hořčičného oleje, naopak zhoršení bylo u cigaret, řepkových semen, mléka a smetany.

Agrární zboží se vyváželo zejména do Německa (24 procent vývozu), dále na Slovensko s pětinou exportu, následovaly Polsko, Itálie, Rakousko a Maďarsko. Ze zemí mimo EU byla nejdůležitější Velká Británie, následně Rusko, Japonsko, Ukrajina, Turecko a Čína. Dovoz do ČR pocházel hlavně z Německa a z Polska.

Podle ministerstva se zlepšila exportní situace u států, kde působí čeští agrární diplomaté. U Libanonu šlo meziročně o zlepšení o 52,4 procenta, u Spojených arabských emirátů o 15,2 procenta, u Srbska o 7,2 procenta a u Číny o 1,6 procenta. U některých států, kde diplomaté také působí, ale došlo k poklesu – u Spojených států o 45 procent a u Japonska o 15,2 procenta.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *