Sadařům v Plzeňském kraji zatím mírný mráz nevadí, doufají, že nebude v květnu

Sadaře v Plzeňském kraji zatím nepoškodil ranní mráz do minus čtyř stupňů. Kvetou pouze třešně, které chrání rozprašovači vody. Na jabloních a hrušních pupeny teprve raší. Pěstitelé doufají, že se jim vyhnou mrazy zejména na "ledové muže" od 12. do 14. května, kdy jsou stromy ke škodám nejnáchylnější. Letošní úroda by mohla být normální. Uvedli to Richard Schwarz, spolumajitel čtyřicetihektarových sadů z Vranova na Rokycansku a Jana Zikmundová, vedoucí Sadů Nebílovy na Plzeňsku, kde pěstují jablka na 25 hektarech a na několika hektarech hrušně, švestky a třešně.

„Byly tady minus čtyři, což je relativně dost v tomhle stadiu, ale zatím to nevidím jako zásadní problém,“ uvedl Schwarz. Mrazy byly zatím dva dny asi čtyři hodiny k ránu a od středy by měly přestat. „Pokud by byly na ‚ledové muže‘ minus dva, byl by to větší problém,“ řekl. Jabloně už mají otevřené pupeny před květem.
Oproti loňsku letos kvetou stromy se zpožděním. „Je to v podstatě normální rok. Zhruba čtyři pět let předtím to bylo hodně dopředu,“ řekl Schwarz. Jeho sady loni zmrzly pětkrát, loni kolem 25. dubna bylo v oblasti dvě noci po sobě minus devět stupňů. Ohně nebo postřiky v sadech zatím firma nezvolila, šetří peníze a materiál na „ledové muže“.
„Pořád ještě nekveteme. Začaly pomalinku třešně, ale tam jsme instalovali protimrazovou ochranu, kterou jsme teď dva dny pouštěli,“ uvedla Zikmundová. Jde o rozprašovače vody, které vytvoří na pupenech ledovou krustu. Podle ní byly v Nebílovech minus dva stupně, přesto chtěla květy chránit.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *