Sabine poničila Lesům ČR 950 000 metrů krychlových dřeva

Orkán Sabine nadělal začátkem týdne v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) škody za 250 až 300 milionů korun. Vítr poničil asi 950 000 metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně 950 000 stromů. Nejvíce vichřicí poničené lesy podnik eviduje v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňském kraji. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová.

V pondělí podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, odhadoval, že by vichřice mohla zničit asi milion metrů krychlových dřeva. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.
Podnik by chtěl kalamitní dřevo zpracovat do konce května. „Uvolňujeme lesní cesty, opravujeme oplocenky a začali jsme s likvidací polomů v porostech. Přednost bude mít smrkové dříví, částečně ho využijeme k obraně lesa před kůrovcem při jarním rojení,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Na jihu Čech silný vítr na majetku Lesů ČR poškodil přibližně 355 000 metrů krychlových dříví. Nejpostiženější jsou lesy u Nových Hradů. Na Vysočině budou těžaři odklízet asi 124 000 metrů krychlových kalamitního dřeva a v Plzeňském kraji kolem 120 000 metrů krychlových. „V ostatních regionech jde o desítky tisíc jednotlivě vyvrácených, zlomených nebo nalomených stromů,“ uvedla mluvčí. Vydání zákazu vstupu do lesů státní podnik neplánuje. „Stále ale platí, že v těchto dnech nedoporučujeme návštěvu lesa,“ upozornil Vojáček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *