Rybářství kvůli suchu některé rybníky při výlovech nevypustí

Firma Blatenská ryba zahájila jarní výlovy, naplno je spustí příští týden. Čeká, že z nich získá 60 tun tržní ryby. V některých rybnících jí kvůli suchu schází polovina běžně zadržované vody, proto je nevypustí, bude ryby jen odchytávat. Firma ani nemůže všude nasadit rybí obsádku v potřebném počtu. S majiteli některých rybníků, které si společnost pronajímá, bude pravděpodobně jednat o slevách nájemného. Uvedl to ředitel firmy Blatenská ryba Jiří Bláha.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, začalo s jarními výlovy v druhé polovině února, o pár týdnů dřív než v jiných letech. Umožnilo to teplé počasí. Při jarních výlovech vyloví asi 200 tun tržních ryb, řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Blatenská ryba, která hospodaří na 1550 hektarech rybníků a má roční produkci 850 tun, začala lovit zatím méně důležité rybníky. Firmě schází kvůli suchu 40 procent vody, někde i víc než polovina, na sloupec metr. Do některých rybníků tak nemůže nasadit nové ryby.
„Přestože byly poměrně vydatné srážky a napadal i nějaký sníh, velký posun znát není, do rybníků to moc nesteklo. Některé lovit nebudeme, radši budeme odchytávat. Nebudeme moci rybníky nasadit tak, jak bychom potřebovali. Když je tam půlka vody, nemůžeme dát plnou obsádku, ale poloviční nebo spíš ještě menší,“ řekl Bláha. Sucho ovlivní i hospodaření. Pokud se na jaře situace nezlepší, chce firma jednat s majiteli rybníků, které si pronajímá, aby rybářům snížili nájemné. „Kdyby tam hospodařili sami, taky by jim to produkci nedalo. Tahle situace běží třetí rok, rybníky neplní svou funkci, že jsou pronajaté k chovu ryb,“ řekl Bláha. Společnost si pronajímá asi tři čtvrtiny rybníků, se suchem se nejvíc potýká na Strakonicku a Písecku.
Blatenská ryba měla v roce 2018 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 126 milionů Kč, meziročně stouply o necelých sedm milionů. Provozní zisk zvýšila o necelý milion na 7,1 milionu Kč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *