Rybáři zřejmě budou mít dál náhrady za škody způsobené kormorány

Rybáři zřejmě budou dostávat i v dalších třech letech náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Pokračování kompenzací předpokládá poslanecká předloha, kterou schválila sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Současný zákon počítá s náhradami za letošek a za uplynulé dva roky. Jeho novela nyní poputuje do Senátu.

Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory. Způsobené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny rybáři na zhruba 130 milionů korun, uvedlo již dříve ministerstvo zemědělství.
Novela o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy se výslovně vztahuje na škody způsobené kormoránem velkým. Za roky 2018 a 2019 měli rybáři nárok na stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za letošní rok mají nárok na osmdesátiprocentní náhradu. V příštích třech letech by se náhrada měla vrátit na stoprocentní výši.
Ministerstvo financí podle dřívější informací vyplatilo loni na náhradách 37,2 milionu korun. Za první polovinu letošního roku to bylo 34,2 milionu korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *