Rybáři dostanou náhrady za škody způsobené kormorány

Rybáři dostanou náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Předpokládá to poslanecká novela zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, kterou schválil Senát. Předlohu dostane k podpisu prezident.

Skupina poslanců různých stran navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za loňský, letošní a příští rok. Předloha by měla opravit dřívější novelu, která zaváděla náhrady pro stejné tříleté období. Rybáři ale podle poslanců peníze nedostali, protože ministerstvo financí odmítlo náhrady proplácet kvůli nejasným pasážím platné novely.
Předkladatelé proto v nynější předloze navrhli, aby se zákon výslovně vztahoval v letech 2018, 2019 a 2020 i na škody způsobené kormoránem velkým. Za loňský a letošní rok by rybáři mohli stejně jako podle platné novely dostat stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za příští rok osmdesátiprocentní.
Návrh vychází podle předkladatelů z předpokladu, že se podaří postupně omezit početní stavy kormorána velkého, který je podle nich v souvislosti s někdejší ochranou přemnožen. V Česku jsou těchto ptáků řádově desetitisíce a škody dosahují asi 1,5 kilogramu ryb na jednoho jedince denně, tvrdí autoři novely.
Stát přestal rybářům poskytovat odškodnění za škody způsobené kormorány zhruba před šesti lety. Kormorán velký tehdy vypadl ze seznamu zvláště chráněných živočichů. Rozpočtové dopady autoři nynější předlohy nevyčíslili. Uvedli jen, že před sedmi lety stát vyplatil rybářům asi 41 milionů korun, přičemž nyní by měla být úroveň náhrad obdobná.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *