Rojení kůrovce bylo letos méně, kalamita v lesích ale nekončí

V českých lesích bylo letos méně rojení kůrovce než před rokem, kůrovcová kalamita se podle očekávání odborníků přesto bude dál rozvíjet. Počasí nadcházející zimy na to nebude mít velký vliv, protože tento škůdce ji přežívá dobře, řekl Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti na Sněmu lesníků v Humpolci.

Dřeva napadeného kůrovcem bylo loni v Česku podle náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře asi 18 milionů metrů krychlových, letos by objem mohl stoupnout na 20 až 25 milionů. "Z uvedeného srovnání je zřejmé, že i nadále v České republice pokračuje historicky nejrozsáhlejší kůrovcová kalamita," řekl.
Situace se v lesích poslední roky zhoršuje pravidelně. "Dalo by se říci, že od roku 2016 každý rok máme přibližně dvojnásobné množství kůrovcové hmoty v lesích, možná i o trochu víc," uvedl Zahradník. Problémy odstartovalo sucho, zhoršuje je nedostatek pracovníků, těžebních kapacit a rozpad trhu se dřevem.
Rojení kůrovců letos byla dvě. "Sice se v nižších a středních polohách založila třetí generace, ale už se nedokončila," řekl Zahradník. Vloni byla rojení kůrovců tři, ojediněle byla založena i čtvrtá generace. Letošní množení kůrovce zpomalilo ochlazení na jaře, ani léto nebylo tak teplé jako před rokem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down