Rajčata a salát meziročně zdražily o tři pětiny, podražily i další potraviny

Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst cen potravin. Meziročně stouply především ceny některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy zdražují potraviny plynule, teoreticky by měl být nejvyšší vzestup u obilovin a olejnin, klesat by měla cena masa.

Agrární komora ČR uvádí, že zemědělci prakticky ceny neurčují, jde spíš o potravináře a obchodníky. Potravináři uvedli, že ceny potravin kvůli rostoucím cenám vstupů růst musí.

Ceny zeleniny stouply proti loňskému září v průměru téměř o sedm procent. Nejvíc, skoro o 64 procent, zdražil ledový salát a o zhruba 60 procent rajčata. Podražila také cibule, a to zhruba o pětinu. Naopak skoro o pětinu levnější je meziročně mrkev a mírně zlevnily také papriky nebo hlávkové zelí.

Kromě zeleniny z potravin podražily oleje a tuky. Jejich ceny stouply o 14 procent. Podstatně dražší než loni je také mléko a máslo. Polotučné trvanlivé mléko stojí o sedm procent více, máslo zdražilo zhruba o devět procent.

Naopak levněji lze koupit vepřovou pečeni, která za rok zlevnila o pětinu. O desetinu levnější je vepřové maso. Levněji než loni v září vychází také některé druhy ovoce. Citrony jsou levnější skoro o pětinu, konzumní jablka o 15 procent a pomeranče zhruba o desetinu. Naopak cena banánů meziročně stoupla o 12 procent.

„Potraviny jsou z dlouhodobého pohledu spíše tlumícím prvkem inflace a současný vývoj je jen ‚drobnou‘ odchylkou od normálu. Budoucí vývoj cen je značně nejistý, vzhledem k turbulentnímu vývoji ostatních nákladů spojených s produkcí potravin, jako jsou ceny energií nebo cena lidské práce,“ řekl Pícha. Zemědělci ale nejsou podle něj v postavení, kdy by si mohli říct o férovou náhradu nákladů.*

Komentáře ke článku 1

  • Zemědělec

    Osobně to predikuji tak, že bude ještě hůř. Práce je dost, ale nejsou zaměstnanci. Já osobně byl svědkem toho, že jeden lokální zemědělec vyhazoval spoustu zeleniny jen proto, že ji nestihl sklidit. A přitom když se podíváte na možnosti, tak by byli. Dobře to mají udělané poláci. Schválně si zadejte do Googlu praca Wroclaw a najdete spoustu nabídek. Třeba tady: https://www.hitpraca.pl/praca/wroclaw/ 🙂 Takže bychom se od nich měli trochu poučit. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *