Ptačí chřipka pronikla do dalších dvou chovů kachen na Královéhradecku

Ptačí chřipka se rozšířila do dalších dvou chovů kachen firmy Perena na Královéhradecku. Na farmách v Novém Městě a v Klamoši nedaleko Chlumce nad Cidlinou bude utraceno celkem asi 14 tisíc kachen. Uvedl to dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nové Město a Klamoš jsou od sebe vzdálené asi 2,5 kilometru. Letos jde o 35. a 36. ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Likvidaci plemenných kachen v Novém Městě i Klamoši mají na starost hasiči, stejně jako likvidaci jiných chovů firmy Perena. Utrácení kachen by mělo začít ve středu a hasiči by vše chtěli ve středu i ukončit. Počítáme s nasazením asi stovky profesionálních a dobrovolných hasičů z jednotek z celého kraje,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.
V oblasti na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje bylo od poloviny března do dneška zasaženo ptačí chřipkou již 12 chovů kachen společnosti Perena. Dosud bylo v jejích deseti chovech vybito asi 84 tisíc kachen.
Veterináři již dříve uvedli, že na hospodářstvích firmy Perena byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti, nebo se tato pravidla nedodržovala. „V současnosti stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na SVS ustaven zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost,“ uvedl Vorlíček.
Jednatelka Pereny Lenka Lešová se k situaci s odkazem na nedostatek času a jiné starosti nevyjádřila.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *