Průtoky byly v lednu na území jihovýchodní Moravy nadprůměrné

Hydrologická situace v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byla v lednu příznivá, pokud jde o množství vody v tocích. Průtoky dosáhly 154 procent obvyklého stavu. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Nadprůměrné průtoky hydrometeorologové evidovali i loni v létě a na podzim.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích. Podle těchto dat lednové průtoky odpovídaly 154 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

„U většiny sledovaných vodních toků byla jejich vodnost nad dlouhodobým průměrným průtokem – 58 stanic. Zbylých 13 stanic bylo pod normálem,“ uvedli hydrometeorologové.

V měsíci zaznamenali i dosažení stupňů povodňové aktivity, a to na pěti stanicích. Vždy šlo o překročení prvního stupně, tedy bdělosti, a to na Dyji, dvou stanicích na Želetavce a dvou na Svratce.

Hydrometeorologové také upozornili, že oproti předešlému měsíci přinesl leden navíc i sněhové srážky. K 1. únoru leželo v celém povodí Moravy v průměru 9,2 milimetru sněhu, tedy asi 221,6 milionu metrů krychlových vody, z toho zhruba polovina byla na území brněnské pobočky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *