Průměrná teplota v Jihočeském kraji meziročně vzrostla o 1,4 stupně Celsia

Průměrná teplota v Jihočeském kraji za loňský rok činila 8,8 stupně Celsia. Je to o 1,4 stupně více než dlouhodobý normál. Srážkově byl loňský rok průměrný, ale vyšší teplota způsobuje výraznější vypařování spadlé vody z přírody. Uvedla to Eva Kalná z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle předběžných statistik loni v Jihočeském kraji spadlo 638 milimetrů srážek. Je to 104 procent v porovnání s dlouhodobým normálem. "Ale klesá počet srážkových dní. Už jich není tolik jako v minulosti," uvedla Kalná. V praxi to znamená, že často srážky přinesou intenzivní bouřky. Ubývá však dnů, kdy soustavně a slabě prší. "A ty jsou samozřejmě pro zadržení vody v krajině lepší," uvedla Kalná. Dodala, že loni byl ze statistického hlediska na srážky výrazně chudší pouze duben. "Ale léto bylo také slabší. Nejedná se o nic výjimečného, už šest let jsou roky více suché, než bylo v minulosti zvykem," řekla. Nedostatek vody v přírodě je patrný i v těchto dnech. Sníh totiž leží prakticky jen ve vysokých polohách některých šumavských oblastí. "Zatím jsme v polovině ledna a ten trend se ještě může změnit," uvedla Kalná a doplnila, že celokrajský srážkový průměr dost ovlivňují stanice na Šumavě. Právě v této oblasti prší i ve dnech, kdy zbytek regionu trápí sucho. "Na Šumavě jsou skutečně místa na srážky hodně bohatá. Jinde v kraji to bývá mnohem horší a sucho je tam potom viditelnější," řekla.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down