Protesty zemědělců v Indii provázelo násilí

Statisíce zemědělců v indické metropoli Dillí protestovaly proti vládním zemědělským reformám. Demonstranti město projeli v traktorech, část z nich se však od hlavního protestu odpojila a vtrhla do historického komplexu Červená pevnost, kde proti nim policie zasáhla slzným plynem. Další potyčky propukly i jinde v metropoli. Několik lidí bylo zraněno, nejméně jeden člověk při demonstracích zemřel, uvedla agentura Reuters.

Demonstranti nejprve vyrazili po ohlášených trasách na traktorech, brzy se však stovky lidí z hlavního průvodu odtrhly a zamířily do centra hlavního města, kde se konala přehlídka armády a zbraní ke Dni republiky.
„(Indický premiér Nárendra) Módí nás teď vyslyší, musí nás vyslyšet,“ uvedl jeden z protestujících, který spolu s ostatními vyrazil k vládním budovám do centra Dillí. Někteří z nich jeli na koních, další s pomocí provazů a jeřábů zničili policejní zátarasy.
Na jedné z křižovatek na cestě do centra metropole se protestující střetli s policií, která proti nim zasáhla slzným plynem. Na záběrech indických médií se zdálo, že se někteří traktoristé snaží naschvál přejet policisty, upozornil server BBC. Nejméně jeden z demonstrantů zemřel, když se s ním převrátil traktor. Zemědělci se také vydali k věhlasné Červené pevnosti, stavbě ze 16. století, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tam překonali ochranku budovy a vedle státní vlajky i jinde v komplexu vyvěsili vlastní zástavy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *