Produkce medu v České republice byla loni rekordně nízká

Produkce medu loni v ČR klesla meziročně o zhruba 40 procent na 4997 tun. Uvádí se to na webu Českého statistického úřadu. Podle dat ČSÚ je to nejméně od roku 2002, od kdy publikuje časové řady, podle starších dat Ministerstva zemědělství jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku ČR v roce 1993. Jak však řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde dokonce o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině však podle ní není koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.

Počet kmenových včelstev meziročně přitom klesl jenom o tři tisíce na 642 tisíc. Podle Machové zimu nepřežila až pětina včelstev, včelaři však poté často tvořili oddělky, které se do počtu nových včelstev započítaly. „Oddělky jsou ale také na úkor medu, není z toho žádný užitek,“ dodala předsedkyně. Podle ní šlo o velmi špatnou sezónu, kdy na jaře hodně pršelo, včely tak nemohly létat v čase, kdy potřebují sbírat pyl. Navíc podle ní byla na ně zima. V létě se pak ve velkém množství rojily. „Když se vám vyrojí, tak vám také nedají užitek,“ vysvětlila Machová. Nakonec podle ní prakticky vůbec nebyl medovicový med.

Některé včelařské organizace tvrdí, že úhyny byly i horší. „Na jaře 2020 byl úhyn včelstev okolo 60 procent, letos je predikce úhynů v rozmezí okolo 30–35 procent podle lokality,“ popsal Kamil Kurtin z Asociace komerčních včelařů.

Nižší produkce medu z předchozího roku nemá podle Milana Špačka z firmy Medokomerc vliv na ceny. U včelařů se podle něj pohybuje mezi 150 až 200 korunami za kilogram, v obchodech mezi 130 až 180 Kč podle sezónních a slevových akcí. Cena medu v ČR je ale podhodnocená, v některých sousedních státech je o několik desítek korun vyšší, dodal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *