Praha investovala 1,5 miliardy korun do lepší kvality pitné vody

Praha v poslední době dokončila dvě investice za celkem 1,5 miliardy korun bez DPH do zlepšení kvality pitné vody v úpravnách na Želivce a v Podolí. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček, nově využitou technologií čištění aktivním uhlím město dokáže garantovat kvalitu, které leckdy i přesáhne balenou vodu. V Praze podle něj pije vodu z kohoutku 66 procent obyvatel, město chce toto číslo zvýšit s pomocí propagační kampaně.

Většinu vody dodává Praze úpravna vody Želivka, kterou hlavní město z 90 procent vlastní. Instalace nové technologie tam podle Hlubučka stála 1,2 miliardy korun bez daně, z toho přes 750 milionů šlo z dotace. Želivka dodává vodu i do obcí ve Středočeském kraji a na Vysočině.

Vodárnu v Podolí provozují městem spoluvlastněné Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a od povodní v roce 2002 do konce letošního června sloužila jen jako záložní zdroj. Nyní již je zapojena do pravidelné distribuce vody v metropoli. Instalace technologie aktivního uhlí tam podle náměstka vyšla na 300 milionů korun.

„Po instalaci těchto technologií garantujeme, že voda je v takové kvalitě, že takovou nenajdete často ani v těch koupených plastových lahvích,“ řekl náměstek. Dodal, že proto není důvod, aby lidé v metropoli kupovali balenou vodu, což vede ke zbytečné produkci odpadu a vyjde to dráž. „Naším cílem je omezit vznik jakéhokoliv odpadu,“ řekl a dodal, že magistrát k tomu připraví kampaň.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *