Povodí upraví tok Trkmanky u Velkých Pavlovic, přibudou tůně

Povodí Moravy upraví tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto prodlouží asi o 400 metrů, přibudou tůně i biocentrum. Práce už začaly, vyjdou téměř na 14 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Úpravy se týkají asi dvoukilometrového úseku toku mezi Velkými Pavlovicemi a Bořeticemi. Koryto bylo v minulosti narovnáno, povodí jej rozvolní a zhotoví nové oblouky, tok se tím prodlouží asi o 400 metrů. „Úpravy budou spočívat zejména ve vytvoření zvlněného koryta. Délka revitalizovaného úseku toku před samotnou revitalizací je 1891 metrů. Úpravami vodní tok prodloužíme na délku 2277 metrů. Počátek i konec revitalizace je plynule napojen na stávající vedení toku. Podél Trkmanky navíc vytvoříme protierozní opatření a pět tůní,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Úpravy podle povodí povedou například ke zpomalení povrchového odtoku vody či zlepšení splaveninového režimu. Připravované tůně v krajině vytvoří vodní plochu o celkové rozloze 3300 metrů čtverečních. Budou mít různou velikost, tvar a také hloubku. Díky tomu se zvýší různorodost živočichů a rostlin, kteří podobné biotopy osidlují. „Dno tůní bude v nižší úrovni, než je dno koryta. Tímto návrhem zajistíme stálou hladinu vody v tůních. Jedna tůň bude občasně průtočná a ostatní neprůtočné,“ uvedl Gargulák.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *