Povodí Ohře začalo letos s napouštěním přehrad dříve, nebyl sníh

Povodí Ohře začalo letos s napouštěním přehrad v Karlovarském kraji dříve než obvykle. Důvodem je letošní zimní počasí, kdy bylo jen minimum sněhu. Přehrady tak už nemusí čekat na jarní tání. Uvedl to mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

„Oproti jiným letům jdeme na napouštění přehrad dříve, protože není sněhová pokrývka vlastně vůbec žádná. Umožňují nám to manipulační řády přehrad. Když není pravděpodobnost, že by nateklo velké množství vody,  můžeme napouštět dřív, ať jde o Skalku a Jesenici u Chebu nebo Stanovice u Karlových Varů. Většinou začínáme napouštět až na konci března,“ uvedl Svejkovský.
Například Skalka se postupně začala už zhruba před týdnem plnit a má nyní hladinu ve výši 439,06 metru nad mořem. Cílová letní zásobní hladina je 442,2 metru nad mořem.
Zatímco na jaře slouží přehrady k regulaci případných jarních povodní, přes léto udržují i v suchých obdobích stabilní průtok v řekách pod nimi.
V posledních suchých letech se ale podle Svejkovského v Ohři i díky přehradám daří zajistit dostatečný průtok. „Je to dáno i tím, že se v posledních dvaceti letech snížila spotřeba povrchové vody. Daleko méně spotřebováváme my občané, ale i firmy. Ale je to fenomén klimatické změny. Nejvíc to vidíme na teplotách, které rostou, plíživě, ale pořád,“ uvedl Svejkovský.
I proto Povodí Ohře připravuje záměr výstavby vodní nádrže Kryry a víceúčelové nádrže Mukoděly. Spolu s dalšími opatřeními by měly v budoucnu zajistit potřebné množství vody pro zemědělské závlahy a průmysl na Rakovnicku a Podbořansku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *