Povinné testy na covid ohrožují sklizeň španělského vína

Všichni pracovníci ve vinařství v provincii Álava na severu Španělska musejí preventivně podstoupit test na covid-19, než se dají do práce. Podle agentury Reuters ohrožuje toto opatření letošní sklizeň ve známé vinařské oblasti Rioja.

Sběrači hroznů, kteří letošní rok překřtili na „sklizeň roušek“, dostanou vlastní vybavení, včetně košů a nůžek, které nebudou smět půjčit nikomu jinému. Cílem je vyhnout se dalšímu šíření koronaviru, uvedla mluvčí regulačního orgánu pro pěstování vína v oblasti Rioja.
Úřady autonomního Baskicka nařídily zdejším vinařským podnikům, aby poskytly seznam pracovníků. Zdravotníci podle nich následně provádějí testy na přítomnost covidu-19.
Sezónní pracovníky ve Španělsku, kteří již tak žijí v těžkých podmínkách, zasáhla epidemie obzvláště silně. Úřady to v létě přinutilo vytvářet lokální uzávěry v oblastech, kde se pěstuje ovoce. Tomuto scénáři se nyní při sklizni vína chtějí všichni vyhnout.
„Dokud nedostaneme výsledek testu, nesmíme pracovat,“ řekl Reuters zaměstnanec ve vinařství Quintino Benigno v provizorním testovacím centru ve městě Laguardia. Před střediskem lidé s rouškami přes obličej čekali ve frontě.
V Álavě a sousední provincii La Rioja je v době sklizně zaměstnáno kolem 6000 sezónních pracovníků. V regionu La Rioja nicméně testování povinné není.
Ačkoliv počet zjištěných případů nákazy koronavirem ve španělském zemědělství přes léto poklesl, podle oficiálních údajů tvoří pracovníci v tomto sektoru stále bezmála deset procent všech nakažených.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *