Potravinové banky letos dostanou od Ministerstva zemědělství méně než vloni

Potravinové banky letos dostanou od Ministerstva zemědělství zhruba 75 milionů korun, dříve ministerstvo plánovalo dát o 11,7 milionu korun méně. Dnes to uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. I tak jde proti loňsku o pokles o zhruba 41 milionů korun. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové tak ministerstvo přispívá na provoz, zmenšily se ale peníze na investice. Ministerstvo vyplácí peníze bankám od roku 2016. Loni banky shromáždily 5000 tun potravin, což bylo o 800 tun více než předloni.

Podle Láchové je zájmem federace i ministerstva zachovat maximální provoz potravinových bank, ty se tak dočkají provozních dotací. „Na polovinu se snížila investiční část dotace,“ řekla dnes ředitelka. Podle ní tak budou letos možné jenom nejnutnější investice, jako jsou drobné opravy skladů nebo investice do malého množství techniky. Federace pak dále jedná s ministerstvem životního prostředí o investičních dotacích a s ministerstvem práce a sociálních věcí o rozšíření provozních dotací, pokud by se rozšiřovaly služby, které banky provozují.

Letos očekávají banky nárůst zachráněných potravin, přestože se neuskutečnila jarní část sbírky potravin. Za celý rok by mohlo jít o nárůst o 15 procent, v posledních měsících se podle poboček zvýšil obrat zboží o 20 až 200 procent, dodala. Nyní už znovu chybí trvanlivé potraviny, v některých regionech je poptávka po potravinách větší, než co banky mají.

Nárůst množství zboží byl také mimo jiné způsobený tím, že banky přerozdělovaly mléko, ovoce a zeleninu jinak určené pro školní programy ministerstva. „Díky naší dobré spolupráci s nimi se tak i v této nelehké době podařilo zachránit značné množství potravin. Chci provozovatele potravinových bank ujistit, že mají naši podporu,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Po začátku koronavirové krize také bankám darovaly jídlo restaurace, které musely zavřít své provozy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *