Podle Zemědělského svazu nelze dál snižovat stavy zvířat

Stavy hospodářských zvířat nelze v České republice podle Zemědělského svazu již snižovat. Za posledních 30 let se podle něj chovy výrazně redukovaly, nejvíce u dojnic a prasat. V případě prasat se jedná od roku 1989 do loňska o propad o téměř 68 procent. Problém klimatické změny, na který často aktivistické skupiny ve spojitosti se živočišnou výrobou upozorňují, je třeba řešit jiným způsobem. Na včerejší tiskové konferenci v Praze to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Názory zastánců snižování stavů hospodářských zvířat za účelem redukce emisních plynů jsou podle Pýchy často velmi zjednodušující. Navíc je podle něj chybou mluvit o živočišné výrobě odděleně od výroby rostlinné. Svaz je ochotný jednat o tom, jak může zemědělství pomoct především proti ukládání uhlíku do půdy. Podle Pýchy je svaz připraven o tématu diskutovat, ale pouze na základě argumentů, nikoliv emocí, prohlásil. Náměstek pro výzkum z Výzkumného ústavu zemědělské techniky Jiří Souček upozornil, že v případě živočišné výroby se jedná o přírodní procesy a neměly by tak být stavěny vedle produkce emisí z průmyslové výroby. Tématem konference byla dále pohoda zvířat neboli welfare. Podle výkonného místopředsedy představenstvy Českomoravské společnosti chovatelů Josefa Kučery v ČR roste vývoj užitkovosti. České chovy jsou podle něj navíc v zahraničí vysoce ceněny. "Kdyby byla zvířata ve stresu, nedokázala by dosáhnout takové produkce," uvedl Pýcha. V ČR podle něj už téměř nejsou chovy, kde by byly krávy u žlabu uvázané, na rozdíl například od Bavorska, kde je takových chovů okolo 50 procent, řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down