Podle závěru auditu EK nemá kvůli střetu zájmů premiéra Agrofert nárok na dotace

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Dnes ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Zpráva je konečná a Česko její závěry může napadnout již pouze u soudu. Babiš střet zájmů znovu odmítl. Jde podle něj o "účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů".

Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.

Závěry auditu Evropské komise (EK), který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, jsou podle mluvčího firmy Karla Hanzelky absurdní. Ví o nich ale zatím jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi EK a Českem, s Agrofertem nikdo žádné řízení nevedl, sdělil dnes mluvčí.

Česká republika podle Ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů konstatujícím střet zájmů premiéra v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. Přesto na základě požadavku Evropské komise pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové. Ministerstvo to uvedlo ve svém vyjádření. Opoziční strany naopak vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *