Podle hydrometeorologů byly březnové průtoky podprůměrné

Březnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 63 procent obvyklého stavu. Mohl za to i deficit vody z tání sněhové pokrývky. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Hydrometeorologové evidovali posledních několik měsíců průtoky nadpůměrné.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích. Podle těchto dat březnové průtoky odpovídaly 63 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

„Hydrologická situace na tocích, spadajících do územní působnosti pobočky Brno, byla po stránce vodnosti toků příznivá. Ač nižší měsíční průměr značí deficit vody z tání sněhové pokrývky, obvyklý pro březnové měsíce v referenčním období, čemuž přispělo i březnové počasí, které bylo mírně chladnější s méně srážkami,“ uvedli hydrometeorologové.

Ve srovnání s dlouhodobým průměrným průtokem totiž byla více než polovina sledovaných vodních toků nad tímto průměrem (šlo o 53 stanic). Mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem pak bylo 18 stanic. Šlo především o levostranné přítoky Moravy, tedy oblast Zlínska a Uherskohradišťska.

Méně srážek znamenalo i klidné hladiny vodních toků. Překročení nejnižšího stupně povodňové aktivity hydrometeorologové v březnu zaznamenali jen na dvou stanicích, a to na stanici VD Nová Říše a VD Hubenov. V obou případech jde o stanice pod nádržemi.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *