Plzeňský kraj poprvé podpoří nejmenší farmáře, vydá 2,15 milionu korun

Plzeňský kraj poprvé podpoří nejmenší farmáře. Na dotace jim vyčlenil 2,15 milionu korun, maximálně 200 000 Kč pro jednoho žadatele. Kraj chce udržet na venkově rolníky, kteří pečují o krajinu šetrněji než velkofarmy, řekla dnes ČTK krajská radní Radka Trylčová. Podpora farmářů bude pokračovat v dalších letech, kraj si bere příklad hlavně z bavorského systému.

„Jde nám o mikropodniky, malé rodinné farmy, vůči nimž je stát přezíravý,“ uvedla radní. Hlásilo se 28 žadatelů o 3,7 milionu Kč. Vzhledem k tomu, že kraj ale vyčlenil jen dva miliony, tak dotaci dostane jen 18 žadatelů. Téměř všechno jsou fyzické osoby.
Pouze v jednom případě jde o zapsaný spolek Asinet-b z Tění na Rokycansku, který se věnuje chovu koní. Peníze využije na stavbu polního zastřešeného dřevěného skladu. Jaroslav Hruška ze stejnojmenné farmy ze Stvolen u Manětína postaví studnu s výstrojí. Ekologický zemědělec Martin Fišpera z Bernartic u Stráže na Tachovsku opraví podlahu hospodářské budovy a povrch nádvoří. Barbora Kubíčková z Čmelín, začínající farmářka z Plzeňska, pořídí přístřešek pro skladování sena. Kraj zvýhodnil místo hospodaření, tedy půdu, ekologickou produkci a začínající živnostníky. Další peníze jsou na krovy a střechy stodol.
„Většinou jde o drobné investiční věci, které se nepodporují z jiných programů, hlavně opravy,“ uvedla Trylčová. Požadované částky byly od 90 000 do 200 000 Kč. O podporu mohli žádat farmáři s výměrou do 200 hektarů obdělávané půdy a nejvíce deseti zaměstnanci. Na dotaci se domluvil kraj nedávno v poradním sboru, který funguje dva roky, s malými zemědělci, tedy s jejich asociací. „Farmy mají můj veliký obdiv, musí to být koníček a musí počítat s tím, že nechtějí vydělávat,“ uvedl hejtman Josef Bernard. Pokud se program uchytí, kraj částku zvýší. Podle radní nabývá podpora malých farem na důležitosti, protože spotřebitelé se zajímají o původ, kvalitu a nezávadnost potravin. Lidé se chtějí podívat na výrobu mléka, sýrů a masa, ale problémem je malá nabídka, hlavně kolem Plzně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *