Pivovary i palírna kvůli epidemii koronaviru hlásí pokles odbytu

Výrazný pokles prodeje piva zaznamenaly od poloviny března po vládou nařízeném uzavření restaurací pivovary v Olomouckém kraji, které se kvůli tomu musely vyrovnat i s problémy v organizaci výroby. Nižší odbyt za dobu pandemie nového typu koronaviru hlásí i prostějovská Palírna U Zeleného stromu. Vyplývá to z ankety.

„Vzhledem k tomu, že do sudů mířilo zhruba 60 procent našeho výstavu, tak pokles tržeb je značný. Výrobu jsme ale zvládli naplánovat a upravit tak, abychom žádné pivo vylévat nemuseli. Pivo v sudech stočené před uzavřením hospod má naštěstí dostatečnou trvanlivost,“ řekl ředitel přerovského Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.
Pivovar Zubr dočasně přerušil provoz linky na stáčení piva do sudů. „Pivo, které bylo v provozech, jsme stáčeli do plechovek a lahví. Oproti stejnému období loňského roku se sice zvýšil prodej lahví a plechovek, ale zdaleka to nenahradilo výpadek sudového piva,“ podotkl Pluháček.
Ředitel Palírny U Zeleného stromu Pavel Kadlec řekl, že i tuzemské likérky čekají těžké časy. „Jsme svázaní s gastrosegmentem. Podle nejčernějších scénářů skončí až čtvrtina podniků,“ uvedl Kadlec. Prostějovská likérka po uzavření restaurací eviduje značný pokles objednávek. „Už teď vidíme, že velkoobchody mají obrovské propady prodejů, často až o 80 procent, protože od nich nemá kdo do restaurací a hospod nakupovat. A to vše se promítá i k nám, například právě prodej do velkoobchodů nám klesl o 30 až 40 procent,“ upozornil.
Uzavření hospod pocítil na tržbách také Pivovar Litovel, který značnou část produkce stáčí do sudů. „Uzavření hospod mimo jiné znamenalo i to, že by si letos naši štamgasti nemohli vychutnat naše jarní pivní speciály, které jsou standardně k dostání pouze na čepu,“ podotkl ředitel Pivovaru Litovel Lumír Hyneček. Pracovníci litovelského pivovaru proto várky jarních speciálů ručně stočili do pětilitrových soudků. „Tyto limitované edice piva se setkaly s mimořádně pozitivním ohlasem,“ řekl Hyneček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *