Pěstitelům na Plzeňsku zůstalo ještě ve skladech hodně loňských jablek

Sadařům v Plzeňském kraji zůstalo ještě ve skladech hodně jablek z loňské sklizně. Prodej jim výrazně zmrazila protiepidemická opatření, což ještě zhoršilo uzavření okresů. Řekli to spolumajitel sadů z Vranova na Rokycansku Richard Schwarz a Jana Zikmundová, vedoucí Sadů Nebílovy na Plzeňsku. V běžných letech mají v polovině dubna většinu produkce vyprodanou.

„Zbývá nám ještě tak sto tun, tedy asi čtvrtina loňské sklizně,“ uvedl Schwarz. Podle něj se odbyt výrazně přibrzdil kvůli protiepidemickým opatřením už loni na podzim a po uzavření okresů od 1. března je to „tragédie“. Sady nikdy nezastavily každodenní prodej v sídle, ale lidé jezdí málo. Podobné je to také v jejich obchodě v plzeňském obchodním středisku Centrum, kde jsou zavřené téměř všechny prodejny. „Neprodávají ani velkoobchody, tržby klesly všude. S cenou jsme poslední měsíc šli hodně dolů, protože potřebujeme doprodat,“ řekl.

Přitom loňská úroda ve Vranově byla vinou mrazů podprůměrná. „Jablek nebylo moc, ale pořád jsme byli daleko lacinější než supermarkety. Stále nabízíme sedm odrůd z 20,“ řekl Schwarz. Aktuální ceny za kilogram se pohybují od osmi do 25 korun. „Máme klimatizované sklady na ovoce, takovou velkou ledničku, je tam stálá teplota i vlhkost. Máme tam pořád dva stupně nad nulou, přes 90 procent vzdušné vlhkosti. Takže se tam vytváří taková mlha, která zabraňuje scvrkávání jablek. Je to vše jen hraní si s teplotami, nejsou to žádné chemické sklady s řízenou atmosférou,“ uvedl. Podle Schwarze mají jablka pořád velmi dobrou kvalitu. „Ještě máme jablka na skladě i na moštování, zhruba kolem 50 tun konzumních jablek,“ řekla Zikmundová. Podle ní se teď začíná dařit docela dobře prodávat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *