Pěstitelé očekávají podprůměrný rok a mají obavy kvůli počasí

Čeští zemědělci letošní rok příliš optimisticky nevidí. Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha řekl, že s obavami vzhlíží k dalšímu vývoji počasí, protože v současné době se rozhoduje o výsledku sklizně plodin, jako jsou patří například brambory, cukrovka nebo kukuřice. Trochu lepší situace je podle Píchy u obilovin, které se dokázaly s pokračujícím suchem lépe vyrovnat.

Podle Píchy kopírují současné odhady sklizně víceméně stav z minulého roku. Nárůst nebo pokles celkového objemu odpovídá kolísání výměry podle osevních postupů, uvedl. „Bohužel sucho svírá nejen naši republiku neúprosně a ani zima relativně bohatá na srážky neumožnila nahradit dlouhodobý výpadek srážek. Situaci zachránily, bohužel ne zcela, květnové deště, které zabránily úplné katastrofě a umožnily rostlinám přežít nejkritičtější období, kdy se rozhodovalo o tom, zda se vůbec něco urodí,“ reagoval.

O něco lepší situace je podle Píchy u obilnin, které se dokázaly s pokračujícím suchem lépe vyrovnat. „Sice bychom měli počítat úrodu až po sklizni, ale současný rok se zařadí mezi podprůměrné,“ uvedl.

S obavami proto podle něj zemědělci vzhlíží k dalšímu vývoji počasí. „V současné době se rozhoduje o výsledku sklizně dalších plodin, jako jsou brambory, cukrovka nebo kukuřice. Bohužel příliš optimistický výhled nevidíme a třeba výnosy silážní kukuřice budou v lepším případě totožné s těmi loňskými,“ řekl. Situaci podle Píchy vylepšuje sklizeň ostatních pícnin, hlavně těch pěstovaných na orné půdě, ale pouze objemově.

Odhad sklizně základních obilnin k 10. červnu o jedno procento převyšuje podle ČSÚ průměr za posledních deset let. Při srovnání s pětiletým průměrem, který zahrnuje mimořádně vysoké sklizně v letech 2014, 2015 a 2016, je odhad letošní úrody o 4,4 procenta nižší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *