Pěstitelé brambor na Vysočině čekají průměrné výnosy, vliv ještě bude mít počasí

Pěstitelé brambor na Vysočině letos čekají nejvýš průměrné výnosy kvůli chladnému jaru, které sázení brambor zpozdilo. Na dnešním semináři v Havlíčkově Borové to řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. V tomto kraji je třetina českých bramborových polí, pěstují se později sklízené odrůdy. Počasí bude mít podle předsedy svazu vliv na bramborová pole Vysočiny až do druhé poloviny srpna.

Situace se může lišit místo od místa. Brambory vysázené v květnu do horších půdních podmínek mají podle Králíčka asi dvoutýdenní zpoždění. Lépe jsou na tom s výnosy pěstitelé raných brambor v jiných částech Česka, kteří mohli brambory nasázet celkem včas. Už je sklízejí.
Odbyt raných brambor je teď slabší kvůli dovoleným a prázdninám ve školách. „Tomu odpovídají i ceny,“ řekl předseda svazu. Uvedl, že obchodní řetězce nabízejí brambory i v akcích. „Brambory jsou dneska pod deset korun za kilogram, pro spotřebitele to je cena velmi příznivá,“ míní.
Zemědělské podniky v Česku podle Českého statistického úřadu letos také omezily pěstování brambor. Mají je zhruba na 22 800 hektarech polí, což je o 1000 hektarů méně než před rokem. Rozloha bramborových polí na Vysočině klesla přibližně o pět procent na 7662 hektarů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *