Pěstitel z Kroměřížska znovu dodá na trh tisíce vánočních stromků

Podobně jako v předchozích letech, také letos dodá Přemysl Bača ze své plantáže u Chomýže na Kroměřížsku na trh tisíce vánočních stromků. Nabízí především jedle kavkazské a smrky pichlavé, k dostání jsou na deseti prodejních místech na Moravě. Jejich cena se ve srovnání s loňskem změnila jen drobně, řekl Přemysl Bača.

Stromky, které vyrostly v krajině pod Hostýnem, mohou lidé kromě Chomýže koupit také ve Zlíně, Brně, Přerově, Kroměříži nebo Uherském Hradišti. „Největší nápor zákazníků očekáváme teď od soboty. Nejvíc na odbyt jdou jedle, odhadem až z 95 procent. Máme nařezáno plno smrků pichlavých, minulý rok jsme jich ještě prodali hodně, ale letos je skoro nikdo nechce,“ uvedl Bača.
Prodej spustil na přelomu listopadu a prosince. Za jedli kavkazskou z Chomýže zákazníci zaplatí především na základě jejího vzrůstu od 280 do 1400 korun, za smrk pichlavý od 370 do 470 korun, smrk ztepilý je přijde na 380 korun a borovice černá na 520 až 670 korun. „Ceny jsou plus minus stejné jako loni, jsou tam minimální změny,“ řekl pěstitel.
Pěstování stromků podle něj představuje celoroční práci. Je nezbytné je vyvazovat, aby rostly rovně, stromky také pracovníci tvarují a zastřihávají. V srpnu je začnou na základě výšky a kvality označovat barevnými štítky, které rozhodují o ceně stromku. Jejich výřez začal na plantáži v polovině minulého měsíce a postupně pokračuje i nyní, následně se stromky rozvážejí na jednotlivá prodejní místa.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *