Ovzduší bylo loni velmi čisté, pomohlo mu počasí i covid

Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných kritérií znečištění vzduchu se dokonce dostala na nejnižší hodnotu od začátku jejich měření. V roce 2020 díky tomu nebylo nutné vyhlašovat žádné smogové situace ani regulace. K příznivému vývoji napomohlo relativně teplé počasí s množstvím srážek i úbytek dopravy v důsledku omezení zavedených kvůli epidemii nemoci covid-19. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na úbytku znečišťujících látek se vloni podílel především měsíc únor. „Tento měsíc byl z pohledu vlivu meteorologických podmínek velmi neobvyklý: převažovaly dobré rozptylové podmínky, mimořádně nadprůměrné teploty a nadnormální výskyt srážek,“ uvedl ČHMÚ. I ostatní měsíce loňského roku vykazovaly lepší kvalitu ovzduší, ať už díky výraznějším srážkám, dobrým rozptylovým podmínkám nebo nižším průměrným teplotám vedoucích k nižším koncentracím ozonu v létě.

Nejčastěji loni meteorologové zaznamenali velmi dobrou až dobrou kvalitu ovzduší v Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak nejméně často v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Ke zlepšení kvality ovzduší přispěla v loňském roce vedle výměny kotlů či modernizace vozového parku i koronavirová krize a s ní spojená omezení. Vedla k omezení emisí z dopravy, což se projevilo zejména nižšími koncentracemi oxidů dusíku (NOx). K lepší kvalitě ovzduší ale napomohl i příznivý vývoj počasí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *