Ovocnáři v Brně spoléhají kvůli hrabošům na holomrazy

Na vícedenní holomrazy čekají pěstitelé ovoce v Sadech Starý Lískovec v Brně. Loni v létě a na podzim totiž stromy v sadech ničili extrémně přemnožení hraboši a ani teď v mírné zimě se jejich populace výrazně nesnížila, řekl předseda ovocnářského družstva Vít Blaha. Jak stromy řádění hlodavců přežily, se naplno ukáže na jaře.

„Nenaplnily se předpovědi odborníků, že populace hrabošů se prudce propadne. Samozřejmě se zmenšila, ale stále jich je hodně,“ řekl Blaha. První škody udělali v létě a v polovině listopadu se objevily v sadech čerstvé výhraby a hraboši se do okusování stromů pustili znovu. Dosud příliš stromů neuschlo, řekl Blaha. Na jaře se ukáže, jestli budou schopné ještě plnohodnotného růstu, nebo je bude potřeba pokácet. Družstvo je podle Blahy připraveno sázet stromky nové. „Možná jich budou stovky, možná tisíce,“ řekl. Pokud by bylo zasažených 20 procent stromů, znamená to při průměrné úrodě stejnou míru snížení produkce. „A to už je pro nás citelné,“ poznamenal.
Družstvo se snažilo výskyt hrabošů eliminovat. V části sadů, které jsou certifikované jako ekologické zemědělství, nelze použít žádná chemie. „Snažíme se proto kultivovat půdu, ale můžeme jen do hloubky kolem osmi až deseti centimetrů kvůli kořenům, ale nory jsou hlouběji,“ uvedl Blaha. V ostatních sadech kladli pracovníci do nor jed Stutox, mohli použít podle výjimky až deset kilogramů na hektar. „Nor bylo tolik, že do některých jsme nemohli dát ani granuli, ale pozorovali jsme, že opatření poměrně dobře zafungovala a hrabošů ubylo. Bohužel jsme omezeni jen na náš sad a v okolních remízcích se jim žije velmi dobře, takže to problém rozhodně nevyřešilo,“ řekl Blaha. Nyní už je možné aplikovat jen dva kilogramy na hektar, což podle něj nemá smysl. „To bychom jen vyhodili peníze bez jakéhokoliv účinku. Proto na holomráz čekáme jak na smilování,“ uvedl dále.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *