Ovoce z moravských a slezských sadů by mělo uspokojit poptávku

Ovoce z moravských a slezských sadů by mělo letos uspokojit tržní poptávku. I přes jarní sucho a mrazíky se dá očekávat průměrná úroda. U nejpěstovanějších jabloní se po loňském suchu a velké úrodě u některých odrůd projevily výkyvy v násadě plodů na stromech, uvedl v tiskové zprávě předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný po jednání předsednictva.

Vážnějším problémem než sucho byly pro pěstitele letošní mrazíky, které zasáhly jejich ekonomiku, pěstitelé totiž museli ochránit úrodu zapalováním parafínových svící v sadech či zmlžovačem. Poškození však zdaleka nedosahuje úrovně z let 2016 a 2017.
U nejpěstovanějších jabloní se očekává nižší úroda u odrůd Golden Delicious a Jonagold. „Produkce je vysoce kvalitní. Doufáme v přízeň počasí a zejména doufáme, že se nám vyhne krupobití,“ uvedl Pokorný. Jako první přijdou na trh z moravských a slezských sadů třešně. „Došlo k lokálnímu poškození plodů, ale většina pěstitelů bude mít průměrnou úrodu. Zahájení sklizně očekáváme na začátku června,“ uvedl Pokorný. Následovat budou meruňky. „Průměrná úroda je dostatečná k uspokojení trhu. O kvalitě plodů rozhodne další průběh počasí. Zhruba třetina pěstitelů má možnost doplňkové závlahy,“ sdělil Pokorný. První sklizeň začne kolem poloviny června a vyvrcholí v červenci. U broskví se očekává úroda vyšší než v posledních letech, ale vzhledem ke stále se snižující rozloze sadů by měli zájemci kontaktovat přímo pěstitele. Úroda višní bude také průměrná a většina půjde na průmyslové zpracování na šťávy a kompoty. „Pěstitelé si dobře poradili s houbovou chorobou, která způsobuje spálu květů,“ řekl Pokorný.
Unie sdružuje 212 pěstitelů a školkařů, kteří mají 3750 hektarů sadů a 110 hektarů školek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *