Ovoce bude letos méně, lihovar sáhne do zásob kvasu

Na výrazně nižší úrodu ovoce, která letos postihne většinu druhů, se chystá prostějovský lihovar Distillery Kleiner zaměřený na prémiové pálenky. Lihovar kvůli tomu bude muset sáhnout do svých zásob kvasu z loňského roku. Naopak dobrá by letos měla být úroda švestek. Uvedl to Michal Šoman z prostějovské Palírny U Zeleného stromu, pod kterou ovocný lihovar Distillery Kleiner spadá.

Podle Šomana bude letos málo hlavně meruněk, kterým se loni naopak mimořádně dařilo. Letos je ale příroda nešetřila. „Krátce po vykvetení mnoho odrůd spálily mrazy. Daří se jen pozdnějším,“ uvedl Šoman. V těchto týdnech se podle něj také rozhoduje o tom, jaká bude nakonec úroda višní. Tomuto ovoci totiž nevyhovuje příliš mnoho deště, protože višně pak praskají. Dešťové srážky ale byly v červnu zatím nadprůměrné.

„Každý rok musíme počítat s tím, že může přijít slabší ročník, a se sklizní vždy pracujeme tak, jako by příští sezona nevyšla. Ovoce pro ultraprémiové pálenky z Distillery Kleiner vždy sbíráme alespoň na dvě sezony, abychom měli zásobu kvasu v případě jeho nedostatku,“ uvedl Šoman.

Odhadl, že budou letos v mimořádné kondici švestky. „Sady, v nichž je pěstujeme, jsou letos na úrodu bohaté. Loni je ve velkém poškodily bouřky a kroupy. To se v letošním roce naštěstí neopakovalo,“ podotkl Šoman. Dostatek by měl být i špendlíků, které v Distillery Kleiner využívají například na špendlíkovou pálenku Wild Pin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *