Ostravská pobočka Národního zemědělského muzea otevře v červenci

Ostravská pobočka Národního zemědělského muzea se otevře v červenci. K vidění v něm budou nejen zemědělské stroje. První dočasná expozice bude věnována pivovaru Radegast, který letos slaví 50 let své existence. Uvedla to mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Muzeum vzniklo v původním dvojhalí vítkovických železáren, které sloužilo jako měděná huť a posléze jako sklad žáruvzdorného materiálu a tzv. Veronikárna, kde se opravovaly a renovovaly vozy Veronika převážející žhavé železo. Autory architektonického řešení revitalizace obou hal a nové vestavby jsou Josef Pleskot a Milan Šraml. „Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout studijní depozitáře historické zemědělské techniky a expozice zaměřené na regionální i české potraviny,“ řekla Taussiková.
První výstavní sezonu bude podle ní zahajovat projekt 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích, který vůbec poprvé představí padesátiletou historii této regionální potravinářské značky. Na prezentaci Radegastu se přímo podílejí pracovníci pivovaru. „Iniciátorem expozice je muzeum. My mu pomáháme. Máme archivy a řadu exponátů, které jsme poskytli,“ řekl manažer Radegastu Marek Grabovský.
Dodal, že k vidění bude například původní historická plnička na hliníkové sudy. Tu si lidé budou moci vyzkoušet. Expozice tak bude i interaktivní, řekl. Prezentován bude i grafický vývoj značky od jejího vzniku až po současnost. Velkým lákadlem výstavy by pak měl být i originál sochy Radegasta z beskydského Radhoště.
Instituce bude sídlit v budově bývalé Veronikárny, haly, kde se opravovaly a renovovaly vozy zvané Veronika převážející žhavé železo. Železniční vozy v 19. století údajně dostaly jméno podle milenky jednoho z tehdejších představitelů firmy. Druhá budova sloužila jako sklad žáruvzdorného materiálu. Náklady na projekt jsou kolem 120 milionů korun. Kromě vzniku nových expozic je cílem zlepšení podmínek pro uchovávání a prezentaci sbírkových fondů pražského muzea. Půjde o první státní muzeum v Ostravě. Muzeum sem přemístí a návštěvníkům formou otevřeného depozitáře zpřístupní část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevře interaktivní expozice věnované potravinám.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *