Ochraňte své pozemky a úrodu efektivně před škůdci – Jak sestavit funkční elektrickou ohradu

Zemědělcům a vinařům způsobuje divoká zvěř každoročně značné škody na úrodě. Škody vznikají požerem plodin, stromů a pustošením polí. Ve vinicích si zvěř pochutnává jak na bobulích révy vinné, tak i celém kmenu rostliny. Touto problematikou se již řadu let zabývá český výrobce elektrických ohradníků fencee. Přichází s řadou tipů, jak sestavit funkční elektrickou ohradu, která efektivně zamezí škodám na vaší úrodě.

Jak škodí divoká zvěř vaší úrodě?

Zemědělci i vinaři každoročně čelí velkým škodám a ztrátám na úrodě, které jsou způsobené divokou zvěří. Jeleni vyhledávají volná prostranství a široká pole, která ve stádech využívají k pastvě. Zralé plodiny řepky, žita či kukuřice zase lákají divoká prasata, která navíc pole i pustoší hrabáním. Srnci vyhledávají různorodé životní prostředí, ke kterým patří i vinice, ve kterých páchají největší škody. Ožírají mladé výhonky révy vinné, značkují své území, čímž ničí kmeny a v září si pochutnávají na zralých bobulích. Zajíc polní i králík divoký s oblibou žerou vše, co se zelená – trávu, výhonky obilí, měkké dřeviny, kmeny révy vinné a ovocných stromů.

Zničené trávníky útokem prasat

Zničená úroda po útoku prasat

Elektrický ohradník jako nejlépe fungující ochrana

Využití elektrického ohradníku se prokázalo jako nejefektivnější způsob pro ochranu polí a vinic před škodami způsobenými divokou zvěří. Pokud chcete chránit zemědělskou půdu, ovocné sady nebo zahradu jen dočasně, je možné instalovat mobilní elektrickou ohradu, kterou lze poté dle potřeby přemisťovat. Pro permanentní elektrické ohrady je potřeba zjistit, které druhy zvěře škody způsobují a podle toho ohradník přizpůsobit.

Jak sestavit funkční elektrický ohradník?

Každý druh zvěře má svá specifika, stejně jako terén, který chcete oplotit. Jeleni a srnci dokážou přeskakovat překážky, divoká prasata a zajíci jsou zase schopní překážky podlézat. Elektrický ohradník vždy instalujte před zráním úrody, neboť by v něm během hlavní sezóny mohla zůstat uvězněná zvěř. Lana vodičů by měla být opatřena signalizačními páskami, aby byla pro zvěř viditelná.

  • Počet, výška a rozestupy vodičů ohradníků se vždy liší od zvěře, které chcete přístup znemožnit. Používejte jen kvalitní vodiče z dostatečně vodivého materiálu s nízkým odporem. Pro delší instalace použijte vodiče s měděným lankem. Potřebujete-li zajistit pozemek před vnikem zajíců, použijte sítě.
  • Nezbytnou komponentou elektrického ohradníku je generátor s dostatečně silnými impulzy. Můžete zvolit univerzální síťový generátor fencee power P dle délky ohrady a požadovaného výkonu. Nebo kombinovaný generátor řady power DUO PD, s možností záložního zdroje a mnoha praktickými funkcemi. Náročnější uživatele by měly zajímat produkty moderní chytré farmy fencee. Propojením Gateway, Monitoru a příslušného generátoru z řady fencee power DUO RF PDX  získáte možnost ovládat svoje ohrady na dálku pomocí radiofrekvenčního signálu.
  • Zajistěte dobré propojení mezi generátorem a ohradou. Pro dokonalé spojení lze použít vysokonapěťový ocelový kabel. Tento kabel lze použít také jako připojovací kabel k uzemnění a k propojení zemnících tyčí mezi sebou.
  • Pro ochranu generátoru před bleskem a přepětím doporučujeme instalovat.

Co na naše produkty říkají jejich uživatelé?

„Na Gateway mám připojeny tři ohrady, mám tak současně přehled nad všemi. Šetřím spoustu času spíše než, když jsem dříve jezdil ohrady kontrolovat. Okamžitě se dozvím, že se něco děje.“ Adam M., Beskydy

„Rodiče už mají nějaký věk a nemusí každé ráno chodit kontrolovat ohrady. Když je problém, ovladač  spustí alarm. To považuji za největší výhodu.“ Pavlína N., Lhota u Vsetína

Zaručená kvalita z Lanškrouna

Od roku 2004 firma VNT electronics s. r. o. vyrábí a vyvíjí elektrické ohradníky a jejich generátory pod značkou fencee. Produkty se prodávají v Česku a dalších 80 zemích světa. Firma získala za inovace a využívání moderních technologii v zemědělství řadu prestižních ocenění.

Pokud máte další dotazy nebo potřebujete poradit, jaký generátor je pro vás vhodný, neváhejte se obrátit na naše technické oddělení.*

Fencee výrobce eletrických ohradníků

www.fencee.cz / info@fencee.cz

Autor: Fencee*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *