Obří skleník na rajčata u Tlučné zřejmě nebude, lidé ho nechtějí

Obří čtyřhektarový skleník na rajčata v Tlučné u Plzně zřejmě nevznikne. Na haldách po těžbě uhlí ho chtěla postavit firma Pilsen Technologies. Sedm metrů vysokou stavbu na kopci nad Tlučnou ale obec ani místní nechtějí. Mají obavu, že bude v noci zářit a naruší krajinný ráz. Starosta Tlučné Jan Opl řekl, že investor nechce jít do střetu s obcí a zamyslí se nad změnou projektu i lokality. Lenka Šantorová ze sekretariátu Pilsen Technologies řekla, že firma upravuje projekt a hledá jinou lokalitu.

Obec má informace, že investor skleník stavět nebude, ale nemá oficiálně potvrzené. „Mají to pořád podané na stavebním úřadě v Nýřanech, kde je řízení pozastavené,“ uvedl Opl. Investor, který naposledy jednal s obcí v březnu, tam požádal společně o územní rozhodnutí a stavební povolení. Podle Ivany Škardové to bylo loni 2. července. Úřad nařídil doplnění spisu. „Řízení je přerušené, zatím to nedoplnili,“ uvedla. Mezní termín je 30. červen, který si může investor prodloužit. Pokud věci nedoplní nebo termín neprodlouží, úřad řízení zastaví.

Zastupitelé Tlučné projekt odmítli kvůli ochraně veřejného zájmu a nesouhlasu s územním plánem. „Odpor místních trvá,“ řekl Opl. Obec shání další vyjádření, které projekt odmítají, čerstvě má například verdikt České geologické služby a čeká na vyjádření báňského úřadu. „Připravujeme se dál, kdyby to chtěli realizovat,“ uvedl. Podle Opla je nad Tlučnou je letecký koridor, kam by skleníky zářily.

O záměru se Tlučná dozvěděla až počátkem roku od krajského úřadu, který ji vyzval, aby se vyjádřila ke stavbě 14 kogeneračních jednotek na lehký topný olej o výkonu pět magawattů. S těmi obec zásadně nesouhlasí, obává se emisí a hluku. Vedle je les a zástavba. Investor tam chtěl navézt 110.000 kubíků zeminy, čímž by zvýšil kopec o tři metry. Obci vadí i zatížení při odvozu rajčat z farmy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *