Obce možnou stavbu dalších přehrad vítají kvůli suchu i záplavám

Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) oznámilo, že schválilo dalších 11 území vyhrazených pro výstavbu vodních nádrží z 31 lokalit navržených kvůli boji se suchem ministerstvem zemědělství (MZe). Už dříve MŽP schválilo deset míst. Počet možných míst pro nové přehrady v takzvaném generelu lokalit pro akumulaci povrchových tak stoupne na 86.

MŽP nově dalo souhlas s vyhrazením lokalit Batelov, Blazice, Bělkovice, Ostružno, Tuřany, Chlum, Smilov, Albrechtice, Střížov, Hředle II a Chumava. V květnu schválilo lokality Kačenka, Vosovec, Zaječí, Brodce, Chotěbudice, Skřiváň, Rybník, Stěbořice, Nabdín a Stříbrný potok. Nejvíc ze schválených míst – pět – je na Vysočině. Na zmíněných místech se nebudou hned stavět přehrady, ale nesmí tam vzniknout jiné stavby, jako třeba silnice nebo průmyslové areály.
Zvažovaná stavba přehrady by mohla pomoci podzemním vodám, řekl  starosta Blazic na Kroměřížsku Luboš Hradil. „Někteří lidé už nemají ve studních skoro nic. Kdyby se spodní voda zvedla, bylo by to ideální,“ řekl. Podobný názor má i starosta Tuřan na Chebsku František Andresík. „U nás je nedostatek vody velký problém. Lidé mají skoro prázdné studny a nekvalitní vodu. Přehrada by to snad pomohla vyřešit,“ řekl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *