O samosběr zeleniny je velký zájem, do polí vyrazí tisíce lidí

Několik tisíc lidí přijede na přelomu srpna a září sklízet desítky tun zeleniny z polí u Těštětic-Vojnic nedaleko Olomouce, kde farmář Ladislav Kašpar druhým rokem organizuje samosběr mrkve, cibule, zelí či červené řepy. Do polí se zeleninou, které mají celkovou rozlohu 25 hektarů, vyrazí senioři i mladé rodiny s dětmi. Odměnou za práci na poli jim bude kvalitní zelenina za cenu, která je výrazně nižší než na pultech tuzemských obchodů.

„Poptávka je velká. Denně mám 30 až 50 telefonátů od zájemců o samosběr,“ řekl Kašpar. K samosběru bude zhruba 200 tun zeleniny. Po loňské zkušenosti Kašpar odhadl, že zeleninu si z jeho polí opět přijedou sklidit tisíce lidí z širokého okolí. „Ta díra na trhu byla obrovská,“ podotkl Kašpar. Podle něj jsou zákazníci už zklamaní z přístupu velkých obchodních řetězců ke kvalitě a ceně nabízené zeleniny.
Za kilogram mrkve sklizené na polích u Těšetic-Vojnic lidé zaplatí čtyři koruny a za petržel osm korun. Kilogram žluté cibule je bude stát šest korun, kilogram bílého zelí na krouhání osm korun a stejné množství červené řepy přijde na pět korun. Farmář Kašpar příští týden zahájí samosběr všech nabízených druhů zeleniny naráz, aby si lidé měli z čeho vybírat. „Čeká se už jen na cibuli, která musí řádně vyschnout,“ podotkl.
Samosběr zeleniny se farmář loni rozhodl zavést kvůli nedostatku brigádníků i nízkým výkupním cenám, které pěstitelům zeleniny nabízejí velkoobchody. „Dvacet let jsem zeleninu sklízel s pomocí místních brigádnic, které byly celý život v družstvu. Nejmladší z nich je ale dnes 75 let,“ řekl Kašpar, podle kterého je nyní problém sehnat dostatečný počet kvalitních mladších brigádníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *