O samosběr meruněk na jižní Moravě je obrovský zájem

O meruňky jihomoravských sadařů je letos velký zájem. I když je úroda lepší než v předchozím roce, někteří ovocnáři už nepřijímají objednávky nebo pozastavují samosběr. Zájemci měli o víkendu šanci třeba ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Vyplývá to z odpovědí pěstitelů.

Ve Velkých Bílovicích zhruba 40 procent úrody poničily jarní mrazy a 30 procent kroupy z předchozích týdnů. „Za posledních pět let, od kdy stromky máme, je to jedna z lepších úrod, loni nám z 90 procent pomrzla. Meruněk obecně moc není, takže zájem je obrovský, i od velkoodběratelů,“ řekl sadař Ondřej Huták. Za kilogram vlastnoručně nasbíraných lidé zaplatili 30 korun, což je zhruba stejná cena jako loni. Pokud si do sadu přijeli koupit už připravené bedýnky, zaplatí o deset korun víc.

Samosběr probíhal také v Horních Věstonicích na Břeclavsku, kde jej ovocnáři v uplynulých dnech kvůli velkému zájmu a nedostatku plodů párkrát zastavili. „Úroda je zhruba 60 až 70 procent proti plné plodnosti sadu. Kroupy urychlily sběr první zralé odrůdy, meruňky začaly kvůli potlučení nahnívat. Další pozdnější odrůdy jsou z části poškozené také kroupami, ale není to nějak tragické. Zájem je velký, meruněk je obecně málo. U nás na Pálavě je podle informací od kolegů stav lepší než ve zbytku republiky,“ řekl pěstitel Adam Kratochvíl.

Obrovský zájem hlásí také ovocnáři z Modřic na Brněnsku. „Veškerá produkce je objednána v podstatě tři týdny. Budeme rádi, když pokryjeme tyhle zájemce. Samosběr jsme ale zrušili a sklízíme sami v rodině,“ řekl ovocnář Ivan Doleček. Samosběr nenabízí ani v Kobylí na Břeclavsku, a to kvůli kvalitě sběru.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *