Nynější chladné počasí by úrodu kutnohorských vinařů nemělo ohrozit

Chladné počasí, které je v posledních dnech v Česku, by úrodu kutnohorských vinařů nemělo ohrozit. Réva totiž ještě nezačala rašit. Pracovníci společnosti Vinné sklepy Kutná Hora nyní dokončují stříhání vinic, při němž keře zbavují nadměrného počtu plodných oček. Zároveň révu vyvazují.

Noční mrazy mohou poškodit spíše výsadby raných meruněk. Naopak vinná réva je zvládá na počátku dubna bez komplikací. „Réva začíná rašit až v půlce dubna nebo v druhé polovině dubna, takže zatím žádný problém není,“ řekl jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.
Vinné sklepy Kutná Hora hospodaří na 54,5 hektaru viničních ploch, loni sklidily 50 tun hroznů. V jiných letech byla sklizeň i pětkrát vyšší. Výnosy se loni snížily kvůli chladnému a deštivému počasí v červnu. Podle Rudolfského spadlo velké množství srážek, které poznamenalo kvetení révy. Kvalita hroznů byla podle něj průměrná.
Nejstarší záznam o vinařství v okolí Kutné Hory je v Kosmově kronice z roku 1101. Vinice tam zakládali především představitelé klášterů. V 17. století, po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce, ale vinohrady zpustly a pomalu zanikly. Obnovovat se začaly v roce 1977. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké. Rodinná firma Vinné sklepy Kutná Hora se zde vinařstvím zabývá od roku 2002.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *