Novela vinařského zákona nesplnila očekávání

Novela vinařského zákona, která platí dva roky, přinesla pouze více byrokracie, tvrdí Vinařská asociace ČR dohromady s Asociací soukromého zemědělství ČR. Nepotvrdila se tak podle ní argumentace Vinařského svazu ČR o velikosti černého trhu s vínem. Dnes to zástupci asociací uvedli na tiskové konferenci. Ačkoliv Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uvádí, že novela trhu pomohla, podle asociace se změnila metodika inspekce, není tedy tolik nevyhovujících vzorků. Novelou jsou podle asociace protěžováni velcí producenti na úkor menších a středních podniků.

Hlavní argument pro zavedení novely, jež omezila prodej nebaleného vína, byla velikost černého trhu, který měl představovat kolem 100 milionů litrů nezdaněných nápojů. "Dalo se tedy předpokládat, že dovoz vína do ČR po přijetí novely razantně vzroste," uvedl místopředseda Vinařské asociace ČR Petr Marek. Místo toho se ale podle něj toto neevidované víno nikde neobjevilo - oficiální dovoz vína do ČR nevzrostl, nezvýšily se tak ani odvody do státního rozpočtu. SZPI letos v únoru uvedla, že zatímco podíl nevyhovujících vzorků vína se mezi lety 2013 a 2016 pohyboval mezi 35 a 43 procenty, po novele se snížil zhruba o polovinu. Podle asociace se ale změnila metodika inspekce, kdy se přestal považovat za nevyhovující ten vzorek vína, který měl závadu ve vůni či chuti, což bylo subjektivní hodnocení inspektorů. Podíl falšovaných vín se podle asociace pohybuje kolem 2,5 procenta, změny jsou tak podle ní minimální.
Předpis obsahuje i ustanovení, že vinotéky, které prodávají víno jako sudové a přitom nebudou podle novely zákona příjemcem nebaleného vína nebo výrobcem, budou muset používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, například láhve nebo bag-in-boxy. V praxi to ale často vypadá tak, že se plastové lahve naplní ze sudu v neveřejné části provozovny, dá se na ně etiketa a pak se víno prodává jako lahvové. To je podle předsedy ASZ Josefa Stehlíka "tragikomické".  Asociace chce zákon znovu novelizovat, aby se jasně oddělilo, kdo víno koupí ze zahraničí, označí se za vinařství a prodává ho dál a kdo doopravdy pěstuje hrozny na vinicích. Také by chtěla legislativní označení pro přírodní a konvenční vína.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down