Novela o pěstování chmele je ve sněmovně před schvalováním

Navrhované nové podmínky pro šlechtitele a pěstitele chmele jsou ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci podali včera ve druhém čtení jediný pozměňovací návrh, jenž podle autora Josefa Kotta dává zákon o oběhu a sadby do souladu zejména s evropskou směrnicí o uvádění osiva pícnin na trh. Dolní komora by mohla o novele hlasovat ještě v březnu. Některé úpravy v ní už dřív navrhl zemědělský výbor.

Vládní předloha například ruší povinnost provádění zkoušek užitné hodnoty odrůd chmele pro registraci. Ústřední a kontrolní zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který pěstitele kontroluje, ale bude zkoumat vzorky rozmnožovacích materiálů chmele za nových podmínek. Dodavatelé budou muset tři roky uchovávat záznamy o vlastnostech materiálu.

Ministerstvo zemědělství v důvodové zprávě k novele vysvětluje, že v 80. letech minulého století se začala sadba chmele na českém území vyrábět pomocí mikrorozmnožování na médiích v laboratorních podmínkách. Zákony to však doposud nezohlednily a někteří dodavatelé uvádí podle ministerstva do oběhu sadbu, která již podmínky uniformity nesplňuje. Podle nových podmínek, které novela přináší, bude moci ústav uznávat jen porosty, u nichž bude schopný ověřit odrůdovou pravost.

Novela pak mimo jiné ruší provádění zkoušek užitné hodnoty u odrůd chmele, které byly do současnosti prováděné nad rámec evropských předpisů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *