Některé e-shopy s doplňky podle SZPI dál zneužívají pandemii

Někteří internetoví prodejci doplňků stravy nadále zneužívají pandemie nemoci covid-19 a přisuzují svému zboží preventivní nebo léčebné účinky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala o sedmi dalších e-shopech, se kterými zahájí správní řízení kvůli takzvaným nepovoleným léčebným tvrzením. Patrně jim uloží pokuty.

„SZPI důrazně upozorňuje spotřebitele i kontrolované osoby, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Konkrétně jmenoval například web Mamaselva.eu, na němž prodejce nabízel v sekci „Posílení imunity proti koronaviru“ 18 výrobků – doplňků stravy. Název sekce je podle inspekce sám o sobě zakázaným léčebným tvrzením. Stejný web nabízel také „Koronavir balíček“ peruánských bylinek a vitamínů.

Inspekce se zabývá také webem www.tvojezdravi.eu, kde prodejce u několika doplňků stravy mimo jiné uvedl, že mohou v období epidemie koronaviru pomoci „zvýšit jak celkovou imunitu organismu, tak i obranyschopnost dýchacích cest a přežít připadnou nemoc v lehčí formě a bez následků“.

Další prohřešky vyčítá inspekce provozovatelům e-shopů Econea.cz, Essynbio.cz, Bjococo.com/cz nebo Namaximum.cz a Medicinka.cz. Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili podle SZPI zákon o regulaci reklamy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *