Největší tuzemský pivovar prodal vloni rekordní množství piva

Plzeňský Prazdroj loni celkově prodal rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva, meziročně o procento více. Z toho prodeje v zahraničí činily 4,5 milionu hektolitrů, což je také nové maximum a nárůst o 2,5 procenta. Největší český pivovar o tom informoval v tiskové zprávě. Letošní výsledky ale budou výrazně ovlivněné pandemií koronaviru.

Prazdroj loni nadále nejvíce vyvážel do Německa a na Slovensko. Prodej rostl i v dalších zemích, nejvýrazněji v Rusku, Maďarsku, USA nebo Japonsku. „Měli jsme nakročeno, aby i letošní rok byl v zahraničí příznivý. Celosvětová pandemie koronaviru, bezpečnostní opatření napříč celým světem, zavřené hospody a restaurace a dočasná změna spotřebitelského chování ale letošní celkový export výrazně zkomplikují,“ uvedl generální ředitel Grant Liversage.

Vývoz ležáku Pilsner Urquell, který se vyrábí pro celý svět pouze v Plzni, vzrostl o více než čtyři procenta na 1,2 milionu hektolitrů. Celkem se ho loni prodalo v tuzemsku i ve světě 2,7 milionu hektolitrů, meziročně o 2,5 procenta více. Prodeje čepovaného piva Pilsner Urquell v zahraničí loni rostly rychleji než baleného. Jeho spotřeba v sudech se v cizině zvýšila o osm procent, v tancích dokonce o 11 procent.

„Do tohoto trendu však bohužel zasáhla situace s koronavirem. V mnoha zemích světa platila a někde stále ještě platí podobná omezení, jako jsme zažili v Česku. Hospody byly zavřené a odbyt sudového piva byl tedy minimální,“ podotkl Liversage. Letos proto jednoznačně převažuje zájem o balené pivo, jeho prodeje ovšem nenahradí výpadek toho čepovaného.

Vývoz Velkopopovického Kozla meziročně vzrostl o 12,5 procenta. Největší zájem je o něj v plechovkách a skleněných lahvích. Licenční výroba Kozla se oproti předchozímu roku zvýšila téměř o tři procenta na 2,7 milionu hektolitrů. Licenčně se Kozel vyrábí v osmi zemích, nejvíce v Rusku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *