Nebílovský pěstitel borůvek letos očekává dobrou úrodu

Velmi dobrou úrodu kanadských borůvek letos očekává jejich jediný velkopěstitel na Plzeňsku, Sady Nebílovy firmy Lukrena a. s. Na hektarovém pozemku, který sady osázely několika odrůdami keřů kanadských borůvek koncem roku 2017, se letos sklízí úroda druhým rokem. Zatímco loni zde nasbírali kolem tuny borůvek, letos jich bude podle odhadu kolem 2,5 tuny, řekla vedoucí sadů Jana Zikmundová.

I když pěstitele a sadaře letos na jaře trápily mrazy, borůvky se jim svým kvetením vyhnuly. Keře navíc od loňska opět vyrostly a zesílily, takže dávají větší úrodu. Sklizeň začala v minulých dnech. „Máme několik odrůd, které dozrávají postupně. Teď jsme v ranějších odrůdách a končíme někdy v září pozdějšími druhy,“ řekla Zikmundová. Na plantáži, kterou nyní při dozrávání chrání plody před nájezdy špačků a jiných ptáků vysoké konstrukce s nataženými sítěmi, roste kolem 1700 rostlin kanadských borůvek. Zatím mají na výšku půl až tři čtvrtě metru, dorostou zhruba až do výšky kolem 1,5 metru. Sklizeň by se pak měla pohybovat kolem pěti až šesti kilogramů borůvek na jeden keř.
Sklizeň firma zvládá díky svým zaměstnancům i brigádníkům, kteří ale zároveň musejí pracovat na začínající sklizni švestek, zřejmě od příštího týdne se přidají i letní odrůdy jablek. „Jeden člověk za den sklidí kolem 30 kilogramů borůvek. Vše je pouze ruční sběr, plody i keře jsou křehké a ani nevím, jestli nějaké strojové sklízení je vůbec možné,“ řekla Zikmundová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *