Návrat tradičního hospodaření

Jedním z významných cílů projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří byl návrat metody tradičního obhospodařování, především pastvy, na projektové lokality. Podařilo se jej splnit a vytvořila se rozsáhlá funkční struktury teplomilných stanovišť rozmístěných v intenzivně zemědělsky obhospodařované krajině jihozápadní části Českého středohoří. Uvedli to minulý týden při návštěvě premiéra Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce v oblasti obce Raná.

Podle Brabce do této oblasti se vrací i původní způsoby hospodaření, dnes i díky finanční podpoře z programu typu LIFE. „Návrat pastvy je management, který podporujeme,“ podotkl ministr. Například na Rané ji zajišťuje stádo čítající asi 250 ovcí. Společně s přilehlými oblastmi to je zhruba tisíc ovcí. „Primárně jsme chtěli mezi české farmáře ´implementovat´ technologie, kdy zvířaty manipulujeme pomocí ovčáckých psů. Díky tomu dokážeme cílit pastvu. Pes nám umožňuje manipulovat se zvířaty a flexibilně se zaměřit na pastvu v konkrétní oblasti podle toho, jak potřebuje třeba ochrana přírody. Nemusíme tak mít ohrady,“ vysvětlil ovčák. Řada farmářů považuje pasení pomocí psů za velmi náročné. „Aby byl pes vrcholně připraven, to trvá tři čtyři roky, ale na jednoduchou farmářskou práci se dá připravit zhruba za dva měsíce,“ přiblížil. V rámci své návštěvy se představitelé vlády seznámili i se záchranným programem, v jehož rámci by se měli do přírody vrátit sysli, kdysi běžní hlodavci z ní totiž téměř vymizeli. Letos zde bude vypuštěno na 80 syslů, původem jsou z českých zoologických zahrad i z chovů v Německu. V předchozích dvou letech byli tito hlodavci vypouštěni na nedalekém Písečném vrchu. Několik syslů u obce Raná na Lounsku vypustili také premiér i ministr životního prostředí, aby tak záchranný program podpořili.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down