Národní zemědělské muzeum dokončilo centrální depozitář v Čáslavi

Národní zemědělské muzeum dokončilo stavbu centrálního depozitáře v Čáslavi na Kutnohorsku. Bude sloužit k uložení sbírkových předmětů z poboček. Výstavba vyšla na 122 milionů korun, většinu pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. S uvedením do provozu se počítá příští rok v květnu, informovala mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Muzeu dosud chyběl centrální depozitář, sbírkové předměty jsou uloženy na jednotlivých pobočkách. Dosavadní prostory však nejsou vyhovující a neumožňují efektivní ochranu sbírkových předmětů odpovídající zákonu.
Z toho důvodu bylo podle muzea vybudování nového depozitáře pro pobočky v Praze, Čáslavi a na zámku Kačina nezbytné. Má zajistit i efektivnější způsob evidence sbírkových předmětů a zpřístupnění uložených předmětů pro badatelské účely. Práce na provozně nízkonákladovém depozitáři začaly loni v polovině července a skončily dnes, tedy v plánovaném termínu.
Generální ředitel Zdeněk Novák poukázal na to, že provoz muzea se neobejde bez neustálé péče o sbírkové předměty. „To, co návštěvníci vidí na našich pobočkách, je jen zlomek muzejní sbírky. Velká část vzácných artefaktů je ze dřeva a pro takové předměty bude na jaře v novém depozitáři instalována termokomora, která sanuje případné škůdce. Naším cílem je ochránit a uchovat kulturní dědictví pro příští generace,“ dodal.
Národní zemědělské muzeum spadá pod ministerstvo zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Spolu s hlavní výstavní budovou v Praze na Letné má muzeum pobočky v Čáslavi, Ostravě, ve Valticích a na zámcích Kačina a Ohrada.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *