Nájezdy trhačů medvědího česneku začaly, někde ale hrozí pokuty

Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde je to zakázáno, což někteří lidé nerespektují. Potýkají se s nimi například strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Medvědí česnek tam roste v několika přírodních rezervacích, kde je trhání jakýchkoliv rostlin zakázáno, řekl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Medvědí česnek je mezi lidmi velmi oblíbený, přidává se třeba do pomazánek nebo se používá jako koření do polévek. „V Moravském krasu roste v několika lokalitách v jeho střední části. Jde o přírodní rezervace, kde je trhání jakýchkoliv rostlin ze zákona zakázáno. Nájezdy lidí na medvědí česnek už začaly, víme o tom a na tyto lokality se nyní zvláště zaměříme,“ uvedl Tůma.
Strážci přírody mohou podle něj na místě uložit pokutu 500 až 10 000 korun. „Záleží samozřejmě na tom, jak moc bude dotyčný přírodu drancovat,“ uvedl Tůma. Doplnil, že rostlina ze zákona nepatří mezi zvláště chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Potíž je, že se jí zvláště daří právě v rezervacích, kde se nic trhat nesmí.
Problém s nezodpovědnými trhači se netýká jen Moravského krasu, řeší jej třeba i strážníci v Brně. Lidé za sběrem rostliny totiž míří například i do Černovického hájku, což je také přírodní rezervace. Častěji tam proto vyrážejí i strážníci.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *