Na Vysočině v posledním roce ubylo v chovech drůbeže, koz a ovcí

Zemědělci na Vysočině za poslední rok nejvíce snížili chovy drůbeže, koz a ovcí. Počty prasat v porovnání s loňským jarem klesly jen o 1,5 procenta. U skotu nastal přes menší produkci krmiv v minulém suchém roce pokles jen o dvě desetiny procenta, který se netýkal krav. Vzrostl jen chov koňů. Vyplývá to ze soupisu hospodářských zvířat k 1. dubnu, který zveřejnil Český statistický úřad.

Chovatelé na Vysočině se letos zjara starali o 219 700 kusů skotu. Byl to druhý nejvyšší počet mezi kraji v Česku po Jihočeském kraji, kde statistici ve stejné době zaznamenali 222 400 kusů skotu. Druhý nejvyšší byl letos zjara na Vysočině v republikovém porovnání také chov prasat, který představoval 312 200 kusů. Více prasat chovali ve stejné době jen zemědělci ve Středočeském kraji, a to 320 400 kusů, zatímco ve zbývajících krajích byly počty prasat nižší než na Vysočině.

Podstatně slabší pozici má Vysočina u drůbeže a ovcí. V těchto chovech měla Vysočina zjara v porovnání s ostatními kraji v Česku čtvrté nejnižší počty zvířat. Drůbeže držely zemědělské podniky na Vysočině k letošnímu 1. dubnu 397 500 kusů, meziročně o 34 procent méně. Stavy ovcí na Vysočině meziročně klesly o 7,2 procenta na 13 600 kusů.

Koz měli farmáři na Vysočině letos zjara 2690, v meziročním porovnání o desetinu méně. Koní chovali 1760, od loňska jich přibylo 92.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *