Na Vysočině v posledním roce mírně ubylo skotu a drůbeže

Zemědělci na Vysočině v posledním roce snížili počty skotu o půl procenta na 218 600 kusů. Mezi kraji v Česku to je i tak druhý nejvyšší počet, víc skotu bylo k letošnímu 1. dubnu jen na jihu Čech. Chov prasat byl na Vysočině letos zjara největší v Česku. V kraji ale znovu ubylo drůbeže. Vyplývá to ze soupisu hospodářských zvířat, který zveřejnil Český statistický úřad.

Pěstování krmných plodin pro dobytek poslední roky poškozovalo sucho. Skotu na Vysočině mírně ubývá čtyři roky. Zjara 2016 se chovatelé v kraji starali o 222 994 kusů.

Počty prasat na Vysočině od loňska stouply o 2,2 procenta. Zemědělci se tak starali o víc než pětinu prasat chovaných v Česku. Podstatně slabší pozici má Vysočina u drůbeže a ovcí. Počty drůbeže v kraji od loňského jara klesly o 1,6 procenta.

Méně drůbeže bylo jen v hospodářských chovech Karlovarského kraje a Libereckého kraje. Zjara 2018 měli zemědělci na Vysočině podle statistiků 600 tisíc kusů drůbeže.

Ovcí bylo k letošnímu 1. dubnu na Vysočině 13 600, zhruba stejně jako před rokem. Méně ovcí bylo v pěti krajích Česka. Rozšířenější je na Vysočině chov koz. Kozí farmy na Vysočině zjara ohlásily přes 2700 zvířat, předčili je jen středočeští a jihočeští farmáři.

Koní zaznamenali statistici na Vysočině k letošnímu 1. dubnu 1890 o 130 víc než loni. Počty koní postupně stoupají. V roce 2013 jich na Vysočině žilo 1363, tedy o 527 méně než letos.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *