Na Vysočině je sklizený ozimý ječmen, výnos je mírně vyšší než loni

Zemědělci na Vysočině dokončili sklizeň ozimého ječmene. Výnosy jsou mírně vyšší než v loňském roce, z hektaru zemědělci sklidili 6,4 tuny, o 90 kilogramů víc než v roce 2020. Žně pokračují sklizní ozimé pšenice a řepky. Postup prací i výnosy z jednotlivých polí jsou letos výrazně lokálně ovlivněné častými bouřkami. Uvedl to ředitel okresní agrární komory v Třebíči Karel Coufal.

Na Třebíčsku je sklizeň nejdál, vyplývá to z informací poskytnutých agrární komorou. Kromě ozimého ječmene z 4300 hektarů je sklizena také část ozimé pšenice a řepky olejné, která se vedle Třebíčska zatím sklízela jen na Havlíčkobrodsku.

Žně na Vysočině začaly v polovině července, což je obdobné jako loni. V roce 2019 začali zemědělci ozimý ječmen sklízet už v prvním červencovém týdnu. Ozimý ječmen letos v kraji rostl na asi 13 462 hektarech, ozimá pšenice má výměru takřka 65.715 hektarů. Její loňský výnos byl 6,54 tuny s hektaru. Po sklizení prvních 2000 hektarů je průměrný výnos 6,03 tuny s hektaru.

Řepkou je oseto přes 35 602 hektarů, sklizeno je zatím jen asi 1621 hektarů, výnosy jsou srovnatelné s loňskem, kdy bylo z hektaru sklizeno asi 3,8 tuny.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *