Na většině území Plzeňského kraje začaly žně, deště je zpozdily o dva týdny

Na většině území Plzeňského kraje dnes začaly žně. Proti průměru minulých let jsou zpožděné nejméně o dva týdny. Důvodem je podmáčená půda vinou častých dešťů, která ještě na řadě míst znemožňuje vyjetí kombajnů a traktorů do polí. V silech je zatím jen několik procent sklizně ozimého ječmene, na nějž by měla příští týden navázat sklizeň řepky. Uvedl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma, předseda představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která už má techniku v terénu od úterka. Podle něj si farmáři přejí, aby teď bylo tři týdny hezky.

„Dnes se to začíná rozbíhat. Ječmen už je všude zralý, ale z polí se teď dobývá, je mokro. Hlavní je teď průjezdnost polí, aby se tam vůbec vjelo a obilí vyvezlo. Do konce týdne bychom možná mohli ozimý ječmen dostat ven,“ uvedl Šíma. Podle meteorologů by mělo opět v regionu o víkendu pršet. Ale snad už té vody nebude tolik, uvedl Šíma. Na ozimý ječmen bude hned navazovat sklizeň řepky, kterou ještě v kraji nikdo nezačal sklízet. Mezi ječmenem a řepkou bylo vždycky pár dní, což teď nebude, řekl.
Podle Šímy bude na řadě míst velkým problémem také polehání obilí vinou silných větrů, dešťů i krup v minulých týdnech. „Někde je to katastrofa. Na kombajnech jsou sice zvedáky, ale za prvé to práce zpomalí, a dále, když leží obilí a zaprší na něj, tak začne v klasu klíčit a je nebezpečí, že se musí vyhodit nebo prodat za pár korun do bioplynové stanice,“ řekl.
Podmáčená půda, která už další srážky nevsakuje, může způsobit zhoršení kvality zrna nebo dokonce plísně. Šíma se obává o kvalitu pšenice, u níž se hlídají potravinářské parametry. „Ještě ale není k sečení, takže pořád není vše ztraceno,“ uvedl předseda. Když budou deště trvat, začne její sklizeň za více než dva týdny. Pokud bude nadále tři dny pršet a pak bude půda dva dny vysychat, tak se konec sklizeň může posunout hluboko do září.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *